Показатели за ефективността на услугата кърти чисти извозва
Голяма роля в системата от показатели имат обобщаващите показатели. Те именно служат за оценка на оптималността на взетите решения за използуване на строителните машини.
Обобщаващ показател за ефективността на механизацията в услугата кърти чисти извозва е нейната рентабилност, т. е. размерът на печалбата на една рубла ОТ балансовата стойност на строителните машини. По физическо съдържание ТОЗИ Показател е аналогичен на показателя за факти-ЧССКа ефективност на капиталните вложения в машинния парк Нивото на рентабилността зависи от печалбата и за да я увеличи, строителната организация трябва не само да повишава производителността на труда, да намалява себестойността на строително-монтажните работи, но и да увеличава количеството на продукцията за даден период от време, да ускорява нейното завършване и предаване на потребителя.
Определянето на рентабилността чрез сравняване на печалбата с размерите на активната част от фондовете не означава, че печалбата се поражда от фондовете. По същия начин рентабилността, изразена като отношение на печалбата към себестойността, не означава, че себестойността създава печалба. Печалбата е парична форма на тази част от допълнителния продукт, която се създава от труда на работниците на строителната организация. Под рентабилност на активната част от фондовете се разбира рентабилността, получена в резултат на използуването на средствата на механизацията при извършването на строително-монтажните работи (изпълнението на сградите и съоръженията).
Икономическото съдържание на показателя рентабилност на активната част на производствените фондове означава, че елементите на тези фондове — строителните машини, средствата на малката механизация, механизираният инструмент и технологичният транспорт — са неразделен елемент от трудовия процес. Насищането на производството с механизирани оръдия на труда (до определена степен) увеличава производителността на труда, а по-интензивното и по-икономичното използуване на тези оръдия на труда са допълнителен и твърде важен източник на разширеното социалистическо възпроизводство.
Големината на печалбата зависи главно от намаляването на себестойността в сравнение сьс сметната стойност на строително-монтажните работи. За да, се увеличи рентабилността на активната част от фондовете, трябва да се осигури увеличаване на обема на изпълнените работи, намаляване на себестойността на експлоатацията за сметка на подобряването на използуването на активната част от фондовете, т. е. намаляване на разходите за експлоатация за единица продукция. Следователно показателят за рентабилност на тези фондове контролира подобряването на редица най-важни страни от стопанската дейност на строителната организация.
Наличието на обобщаващ показател рентабилност на активната част на основните производствени фондове, свързан със задацията за печалбата и нейното ниво, не изключва целесъобразността на използуването при икономическия анализ и технико-икономическите изчисления на други показатели за ефективност на фондовете.
В практиката на икономическия анализ на стопанската дейност на строителните организации се използува показателят за механовъоръжеността на строителството — балансова стойност на парка от строителни машини, отнесена към една рубла от стойността на обема на строително-монтажните работи. В домостроителните комбинати и другите строителни организации, където преобладават разплащанията за завършен обект без междинни плащания и където изменението на обема на незавършеното строителство по години е незначително в сравнение с годишния обем на строително-монтажните работи, този обем се заменя с обема на крайната строителна продукция — сметната стойност на строително-монтажните работи по предадените на потребителите завършени строителни обекти.
Този показател се използува както за характеризиране на техническата въоръженост на строителството, така и за определяне на неговата фондопоглъщаемост (има се пред вид активната част на фондовете). Намаляването на фондопоглъщаемостта на строителната продукция, т. е. увеличаването на обема на строителната продукция на една рубла производствени основни фондове, е икономически ефективно както за народното стопанство като цяло, така и за всяка строителна организация. Чрез намаляване на фондопоглъщаемостта на продукцията се решава важната задача за увеличаване на прираста на строителната продукция за всяка рубла капитални вложения в строителната промишленост.
Начините за намаляване на фондопоглъщаемостта на строителната продукция съвпадат с начините за ускоряване на строителството, намаляване на себестойността на строител но-монтажните работи и увеличаване на печалбата. В себестойността на строително-монтажните работи се включват разходите, свързани с експлоатацията на строителните машини — разход за тяхното поддържане и текущ ремонт. Колкото повече строителна продукция е произведена с дадените машини, толкова по-малки са относителните разходи (отнесени към една рубла от стойността на продукцията) за тяхното поддържане и ремонт.
Понастоящем се използува показателят ,,ниво на механизацията“, който се определя чрез разделяне на обема на работите в натурални измерители, изпълнени с частично използуване на машини за отделни операции на технологичния процес, на общия обем на тази работи.
Статията е подготвена от TopMaistor.com